Gyógyír Tanya

Vöröshere (Trifolium pratense)

Vöröshere (Trifolium pratense)

A vöröshere vagy vörös lóhere ( Trifolium pratense ) főként szántóföldeken, mezőkön, legelőkön előforduló növény. A Gyógyír Tanyán is hívogat lila színével.
A vöröshere egy évelő, lágyszárú növény, amelynek főgyökere akár 60 centiméterre is lenyúlhat a talajban. Általában hármasával ülő, összetett levelei vannak, de nem ritka a négyes vagy ötösen ülő levélszám sem. Az úgynevezett gombavirágzat pirosas-lilás színben pompázik. Népiesen lóherének vagy réti lóherének is nevezik. Babona is kapcsolódik ehhez a gyógynövényhez, illetve takarmánynövényhez. Aki négylevelű lóherét talál, előbb-utóbb a szerencse emberévé válik.
A gyógynövénynek minél sötétebbek a virágszirmai, annál több értékes vegyületet tartalmaz. A gyógynövény fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásokkal bír, éppen ezért lehet alkalmazni köhögés, influenza, hörghurut és torokgyulladás esetén. A gyógynövény gyógyítja az ízületi és reumás bántalmakat, illetve egyes mozgásszervi megbetegedéseket. Ebben az esetben a belőle készült főzetet a fürdővízbe kell önteni. Párosíthatjuk más gyógynövényekkel is.

A gyógynövény nyugtató, görcsoldó és vizelethajtó tulajdonságokkal rendelkezik. A vöröshere hatékonyan képes orvosolni a különféle bőrbetegségeket is. Ilyenek például az ekcéma, a pikkelysömör, az akné és a kiütések. A vörösherét a kozmetikai ipar is előszeretettel használja, mégpedig összehúzó hatása miatt. Legfőképpen olyan készítményekben használják ezt a gyógynövényt, amelyeket az idősödő, vízhiányos bőrre fejlesztettek ki, mivel ezt a fajta bőrtípust nagyszerűen táplálja, hidratálja és tonizálja.
Szervezetünket évente egy-két alkalommal nem árt megszabadítani a felhalmozódott méreganyagoktól, salakanyagoktól. A vöröshere ebben is a segítségünkre lehet, ugyanis a gyógynövény méregtelenítő hatással is rendelkezik. Emellett energiával tölti fel az emberi testet, de a fáradtságot is csökkenti, legyen szó testi, lelki vagy szellemi kimerültségről. Nem csupán a méreganyagokat képes a szervezetből kiüríteni, de az anyagcserét is felpörgeti, így bátran használhatjuk fogyókúra kiegészítőjeként is.
A férfi klimaxban, a potenciaváltozás időszakában szintén nagy segítséget nyújt, és véd a prosztata betegségeivel szemben. Megelőzi az időskori csontritkulást. És nem utolsósorban a gyermekáldásra váró nőknél fokozza a termékenységet.

A vörösherében lévő fitoösztrogének segítséget jelenthetnek a menopauzában szenvedő hölgyeknek. Legfőképpen a következő tüneteket képes csökkenteni, megszüntetni: hőhullámok, nyugtalanság és hangulatingadozások.

A vöröshere élénk színű virágai sok tápanyagot tartalmaznak, beleértve a kalciumot, a krómot, a magnéziumot, a niacint, a foszfort, a káliumot, a tiaminot és a C-vitamint. Emellett izoflavonok gazdag forrásai. Ezek olyan vegyületek, amelyek fitoösztrogénekként működnek – növényi vegyi anyagok, amelyek hasonlóak a női ösztrogén hormonhoz.

Vöröshere gyűjtése
A virágokat kinyílt, de nem túlnyílt állapotban gyűjtjük.

Vöröshere tea készítése
Szárított virágfejekből teát is készíthetünk.
Tea készítéséhez használjunk 1-3 teáskanál szárított vörös lóhere virágot minden csésze forró (nem forrásban lévő) vízhez. Hagyjuk ázni 15 percig. Igyunk akár három csésze teát naponta.

Édeskés, nektárdús virága jó méhcsalogató, s mivel ehető, így salátákhoz is adhatjuk.

Vöröshere kivonat lehetséges mellékhatásai

A gyógynövény fogyasztása nem javasolt terhesség és szoptatás ideje alatt, de olyan megbetegedéseknél sem, mint emlő- és méhdaganat. Hormonkészítményekkel egyidejűleg sem ajánlatos a fogyasztása, mert a vöröshere fitoösztrogéneket tartalmaz. Továbbá legyenek óvatosak a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők is ezzel a gyógynövénnyel.

Interakciók
A vöröshere vérhígító képességekkel rendelkezik, és fokozhatja az antikoaguláns és thrombocyta-gátló gyógyszerek hatását. Kerüljük a vérhígítókkal együtt való fogyasztását, mint a Coumadin (warfarin), és műtét előtt legalább két héttel hagyjuk abba a szedését.

A gyógynövény izoflavonjainak hormonszerű hatása miatt kölcsönhatásba léphet a fogamzásgátló tablettákkal is.