A tavaszi konyha egyre kedveltebb gyógy- és fűszernövénye, a tisztítókúrákban is sokat használt medvehagyma. Íze és illata leginkább a fokhagymára emlékeztet. C-vitaminban gazdag, kiváló immunerősítő és vérnyomáscsökkentő.
Nagy mennyiségben tartalmaz A-, C- és H-vitamint, bizonyos típusú B-vitamint, valamint magnéziumot, mangánt, vasat, cinket, szelént, kalciumot, ezek révén javítja a szervezet ellenálló-képességét.
A medvehagyma elnevezés nem magyar sajátosság: az Allium ursinumnak már a latin nevében is benne van a medve (ursus), és ez több nyelvben is megmaradt.
A nagy, ellipszis alakú, élénkzöld leveleket Európa-szerte megtalálhatjuk a nyirkos földű, árnyékos lombhullató erdőkben, általában március végétől, április elejétől, fehér virágjait pedig májustól vehetjük észre. A leveleket, virágokat évezredek óta fogyasztják az emberek is, de a medvéknek, vaddisznóknak is kedvelt eledele.
A medvehagyma nevét arról kapta, hogy a barna medvék előszeretettel fogyasztják terméseit, és még a föld alól is gyakran kiássák. Ezek az állatok téli álmuk után a lehető legtöbbet eszik belőle annak érdekében, hogy a hosszú pihenő után elegendő vitaminnal és rengeteg ásványi anyaggal töltsék fel a szervezetüket.
Hogy honnan tudnak jó hatásairól, az rejtély, ám annyi biztos, hogy igazuk van. Sok benne a C-vitamin, segít az emésztésben, jót tesz a veseműködésnek, emellett vérnyomáscsökkentő és vérzsírcsökkentő hatása is van.
Népies nevei: jurda, kígyóhagyma, poroszhagyma, sajamás, salamás, sarima, sási-hagyma, selyemi hagyma, vadfokhagyma.
Nálunk a, Bakonyban, Mecsekben, Gerecsében található meg nagy mennyiségben.
A védett területek kivételével hazánkban még nem tiltott a gyűjtése. A természetes hazai medvehagyma állomány védelméért érdemes egy-egy tőről csak a levelek felét leszedni, mert így a hagyma virágozhat, és a magok elszórása is biztosított marad.
Leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedjük, és frissen használjuk fel, mert szárítva gyógyhatásuk gyengül. Frissen a leghatékonyabb és legfinomabb.
A MEDVEHAGYMA GYÓGYÁSZATI FELHASZNÁLÁSA
Készíts tinktúrát a medvehagyma leveléből.
Vágd a leveleket apróra, tedd üvegbe, öntsd fel 38-40%-os gabonapálinkával, vagy nagyon jó minőségű házi pálinkával, érleld 14 napon keresztül meleg helyen. Két hét elteltével leszűrjük és sötét üvegben tároljuk. Napi 12-20 csepp elegendő belőle, lefekvés előtt bevéve. Kockacukorra csepegtetve, vagy vízbe, teába téve célszerű fogyasztani. Tartósan ne használjuk, csak kúra szerűen 2-3 hétig.
Medvehagyma-bor
Az apróra vágott levelekből egy maréknyit, kb. 1/4 liter fehérborban rövid ideig felforralunk. ízlés szerint mézzel vagy sziruppal édesítjük, és napközben apránként kortyolunk az így nyert borpárlatból.
Medvehagyma tea
Medvehagyma teát a növény szárított és aprított leveleiből forrázással készíthetünk. Két teáskanál szárított medvehagyma levelet leforrázunk 2-2,5 dl vízzel, pár percig állni hagyjuk, majd langyosan elkortyolgatjuk. Köhögésnél szinte azonnal segít, szünteti a torokfájást, enyhíti a nátha tüneteit.
A szárítás megfelelő körülményeket és nagy odafigyelést igényel. Ha helytelenül történik, akkor a növény elveszíti a gyógyhatását, mert elvész belőle a sok jótékony összetevő.
Intelmek a medvehagyma fogyasztásával kapcsolatban!
Enyhe trombocita-összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel együtt fogyasztása nem javasolt, mert a vérzés kockázatát fokozza.
Medvehagyma-reteklevél pesztó
Alapanyagok:
egy nagy csokor medvehagyma
egy csokor retek levelei
egy maréknyi mag – itt mandula, tökmag, napraforgómag keveréke
egy evőkanál citromlé
két nagyobb csipet só
4-5 evőkanál olaj – olíva, tökmagolaj például
A medvehagymát a sóval, magokkal, citromlével aprítóba vagy mozsárba teszem. Addig töröm-aprítom, míg sima nem lesz, majd elkezdem adagolni hozzá az olajat. Annyira van belőle szükség, hogy még nem folyékony, de krémes állagú legyen.
Medvehagymavaj
Alapanyagok:
100 gramm vaj
egy nagy csokor medvehagyma
A vajat és a finomra vágott medvehagymát aprítógépben összedolgozom, amilyen finomra csak lehetséges. A végeredményt sütőpapírra kenem, henger alakúra formázom, és a hűtőbe teszem. Csak fogyasztáskor sózom. (Ugyanez működik jó minőségű liba- vagy kacsazsírral is.)
LEGYÜNK ÓVATOSAK, HA MAGUNK GYŰJTJÜK!
Bár medvehagymát sok piacon, szupermarketekben is lehet kapni, magunk is megpróbálkozhatunk a gyűjtésével. Javában zajlik a medvehagyma szezon, sokan vágnak neki az erdőnek, hogy néhány csokorral szedjenek a friss, illatos és rendkívül egészséges vadnövényből. Nem mindegy ugyanakkor, hogy hol és mennyit gyűjt össze az ember.
A vadon termő gyógynövények, köztük a medvehagyma gyűjtésére is szigorú szabályok vonatkoznak, melyeket az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény vagy ismertebb nevén az erdőtörvény tartalmaz.A törvény értelmében a gyógynövény gyűjtése erdei haszonvételnek minősül. Az állami vagy magántulajdonú erdőterületeken külön engedély nélkül gyűjthetők a védettséget nem élvező gyógyhatású növények az egyéni szükségletet meg nem haladó mennyiségben.
Ez a határérték a 153/2009. (XI. 13.) FVM rendelet szerint 2 kilogramm személyenként, így akár gombáról van szó, akár medvehagymáról vagy gyógynövényről, többet nem vihetsz haza, még saját használatra sem. Figyeljünk azonban oda, mert védett területekről tilos gyűjteni! Arra is ügyeljünk, hogy csak néhány levelet szedjük le, ne tépjük ki az egész növényt, így a következő években is biztosítható a medvehagyma-utánpótlás. Szintén érdemes körültekintően megvizsgálni a leszedni kívánt növényt, a medvehagyma levele ugyanis nagyon hasonlít más, de erősen mérgező növények, például a gyöngyvirág vagy a kikerics leveléhez! Bár a medvehagyma azonosításában segíthet, ha a levelet megdörzsöljük, az illata ugyanis erősen fokhagymás, de ha bizonytalanok vagyunk, inkább ne szedjünk le a növényeket.