Tyúkhúr
A jellegtelen külsejű tyúkhúr minden földrészen elterjedt. Gyakori növény kertekben és utak mentén. Előfordulása a talaj magas nitrogéntartalmát jelzi.A tyúkhúr minden esetben fehér virágú!
Népies neve: csibehúr, tikhúr, tyúkbegy, pipehúr, lúdhúr, madárhúr, árnyékszeretőfű, tyúkfos.
A tyúkhúr teljes föld feletti részét gyűjtik, fő virágzási időszakában: április és november között.
Vese-és epeműködés serkentő, kőoldó, vértisztító, görcsoldó, köptető, köhögéscsillapító, lázcsillapító. Napi 1-2 csésze tyúkhúr tea pár hét alatt az elfogadott értékre viszi le a koleszterinszintet.
Hatóanyagai: szaponinok, illóolajok, ásványi sók, vitaminok (C-vitamin, A-vitamin).
A legegyszerűbb felhasználási módja, ha a frissen szedett és megmosott tyúkhúrból teát készítünk. Egy maréknyi növényt felaprítunk, 2,5 dl vízzel leforrázunk, lefedünk. 10-15 perc múlva fogyasztható.
Fürdéshez
Viszkető és gyulladásos bőrelváltozások, valamint reumás panaszok esetén érdemes tyúkhúr hozzáadásával készült fürdőket és lemosásokat alkalmazni. 25 dkg szárított gyógynövényből és 1 l vízből készítsünk erős forrázatot. Öntsük a fürdővízhez, és kb. 15 percig fürödjünk benne.
Tisztító italként
Tavaszi tisztítókúrák alatt igyunk 10 napon keresztül naponta egy kis csészényi, gyümölcscentrifugában készített tyúkhúritalt.
Összekeverhetjük más levelekkel, édesíthetjük mézzel, adhatunk hozzá citromlevet. A kúra méregteleníti a májat, és jó hatással van a bőrre.
Gyógynövényolaj tyúkhúrból ekcéma és kiütések ellen
4-5 napra áztasson be olívaolajba szárított tyúkhúrt, majd szűrje át a kapott olajat egy ruhadarabon, sajtolja ki, és használja közvetlenül a beteg bőrfelszínen!
Borogatáshoz
Fekély, zúzódás, duzzanatok és kiütések esetén a friss, virágzó növényt forrázzuk le, zúzzuk pépessé, és tegyük a beteg felületre. Bőrgyulladásra, ekcémára, szemölcsre is alkalmazható. A kezelést naponta többször ismételjük meg.
Konyhai felhasználáshoz
A frissen szedett tyúkhúrból remek saláta készíthető, felhasználása teljesen megegyezik a rukkoláéval, de készíthető belőle főzelék, sőt leves is: a nyersen készült a tyúkhúr leveshez a zsenge leveleket tegyük mixerbe olívaolajjal, sóval és nyers fokhagymával. Víz és tej 1:1 arányú keverékét adjunk hozzá, hogy megfelelően híg legyen, majd turmixoljuk össze. Keverhetünk hozzá főtt burgonyát.
Terhesség, szoptatás alatt nem ajánlatos fogyasztani, mert csökkenti a tejelválasztást.